Na Island s Janem Burianem 2003

Obsahem těchto stránek je obrazová reportáž ze zájezdu na Island ve dnech 2.8. až 8.8.2003 pod vedením průvodce Jana Buriana ve spolupráci s CK FIROtour.

Všechny snímky byly pořízeny přístrojem OLYMPUS C-2100 UltraZoom ve formátu JPEG(EXIM) s rozlišením 1600x1200 bodů.

Snímky jsou seřazeny chronologicky, pro každý den je vytvořena stránka s náhledy (miniaturami), do které možná budu (když čas dovolí) postupně doplňovat komentáře. Odkazy na tyto stránky jsou v níže uvedené tabulce.

Každý náhled je současně odkazem na příslušný obrázek v redukovaném rozlišení 800x600 bodů. Důvodem redukce je snížení velikosti souborů s obrázky na únosnou míru.

Má-li někdo zájem o originální formát obrázků (pro tisk apod.), může mi napsat na adresu zdenek@precek.cz, dohodneme si vhodnou metodu předání. Vzhledem k tomu, že jeden obrázek zabírá téměř půl megabytu (na běžnou disketu se "s odřenýma ušima" vejdou tři), není dost dobře možné jejich zasílání elektronickou poštou.

Napište mi také, zda se Vám obrázky líbí, případně co se Vám na nich nelíbí.

So 2.8. Přílet na letiště Keflavík, pozdravení s Islandem na útesech a u majáku Reykjanesvíti, cesta poloostrovem Reykjanes. Koupání v Modré Laguně (Bláa Lonið) a nákup v rybářském městě Grindavík. Pouští Krýsuvík se sirnými prameny, kolem jezera Kleifarvatn a starých sušáků na ryby, městečkem Hafnarfjörður až k prezidentskému paláci Bessastaðir. Projížďka Reykjavíkem, vodárna s vyhlídkou Perlan, hotel Plaza.
Ne 3.8. Z Reykjavíku na okružní silnici číslo jedna, odbočení k vesnici Laxness a dále na Þingvellir (sněmovní pláně). Vodopád Oxarafoss . Cesta kolem jezera Laugarvatn, přes oblast Geysir a kolem sopky Hekla zpět na silnici číslo jedna. Po ní k vodopádu Seljalandsfoss a dále až na útesy Dyrhólaey . Odtud zpět k vodopádu Skógafoss do Skogaru do hotelu Edda. Večer čtení z knihy "KAMENY MLUVÍ" od spisovatele jménem Thorbergur Thordarson.
Po 4.8. Ranní procházka k vodopádu Skógafoss. Ze Skogaru (pohled na ostrovy Vestmannaeyjar) do vesnice Vík na nejjižnějším cípu ostrova. Po silnici č.1 objíždíme z jihu oblast ledovce Mýrdalsjökull a pokračujeme dále na sever do divočiny údolím Eldgjá (brodění autobusu) až do oázy Landmannalaugar. Procházka po lávovém poli k sirným pramenům, koupání v soutoku dvou potoků, teplého a studeného. Zastavení u jezera Frostastadavatn a u nádherného kráterového "Ošklivého" jezera. Kolem sopky Hekla přes škvárové pole z roku 2000 na modernizovaný statek Brjánsstáðir. Večer film "ISLANDSKÁ PAMĚŤ".
Út 5.8. Ze statku Brjánsstáðir kolem Skálholtu k vodopádu Gullfoss. Dále skrz vnitrozemí Islandu, které se jmenuje Kjőlur, cestou mezi ledovci Langjökull (Dlouhý) a Hofsjökull (Vysoký), kolem hory Bláfell k oáze s horkými prameny Hveravellir. Nedaleko údolní nádrže Blondulón s hydroelektrárnou se cesta napojuje opět na silnici č.1 na severu. Drnová kaple Viðimýri, zastávka v městečku Varmahlíd a návštěva skanzenu Glaumdaer. Odtud do Akureyri, okružní jízda městem, m.j. kolem domu Jóna Svenssona, až k hotelu Edda. Večer volno.
St 6.8. Z Akureyri do vánočního domečku a potom na sever do městečka Húsavík. Kolem ptačích útesů (nejsevernější bod cesty) přes vyhlídku na lososí farmu do kaňonu Ásbyrgi a k vodopádům Hafragilsfoss a Dettifoss na řece Jökulsá á fjöllum (Ledovcová Řeka). Odtud do oblasti jezera Mývatn, ubytování v hotelu Gígur ve vesnici Skútustaðir. Procházka po pseudo-kráterech na břehu jezera. Večer dokumentární film o výbuchu sopky pod ledovcem Vatnajökull.
Čt 7.8. Ze Skútustaðiru do "temných hradů" Dimmuborgir (skupinové foto s moskytiérami), k horkým jeskynním jezírkům prolákliny Grjótagjá, a k největší sulfatarové oblasti Námafjall Hverir. Na sopku Krafla kolem geotermální elektrárny ke kráteru Víti (Peklo) a procházka po lávových polích kolem kráteru Leirhnjúkur. Zastávka u kostela v Reykjahlíðu a zpět do hotelu Gígur.
Pá 8.8. Od jezera Mývatn po silnici č.1 k vodopádu Goðafoss a po technické zastávce v Akureyri dál známým úsekem této silnice až do města Blönduós. Odtud dále na jih s odbočkou k termálním pramenům Deildartunguhver a do oblasti Hraunfossar s vodopádem Barnafoss na řece Hvítá. Přejezd m.j. i podmořským tunelem do Reykjavíku. Po večeři v restauraci odjezd na letiště Keflavík.

Počet přístupů na tuto stránku od 11.8.2003:

vytvořeno pomocí editoru 'vim' bez použití produktů Micro$oftu optimalizováno pro jakýkoli prohlížeč
ing Zdeněk Přeček